Ale Kino! na Festiwalu KinoLew we Lwowie

kinolewczyk alekino

W dniach 22-25 sierpnia odbyła się we Lwowie 8. edycja Festiwalu Kina Niezależnego KinoLew. Głównym założeniem Festiwalu jest ukazanie widowni wolnej wypowiedzi w filmie oraz nakłanianie do dyskusji na temat zagadnień humanistycznych. 

W 2012 roku organizatorzy postanowili powołać do życia sekcję dziecięcą pod nazwą „KinoLewczyk” i zwrócili się z prośbą do dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! o współpracę w przygotowaniu tego wydarzenia. Dzięki połączeniu sił po raz drugi we Lwowie została zaprezentowana retrospektywa polskich filmów dla dzieci.

W dniach 23 – 24 sierpnia w kinie Kopernik odbyło się 5 seansów. W programie znalazły się dwa filmy pełnometrażowe Wielka podróż Bolka i Lolka (reż. Władysław Nehrebecki, Stanisław Dulz, 1977) i  Felix, Net I Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa ( reż. Wiktor Skrzynecki, 2012), a także 2 zestawy polskich krótkometrażowych filmów animowanych Porwanie królewny i inne filmy animowane oraz Przygoda w paski i inne filmy animowane.

Do zestawów polskich dołączono pokaz filmów europejskich pt. Mały ptaszek i inne filmy animowane.

Prezentacja polskiego kina dla dzieci, została połączona ze spotkaniami z reżyserką filmu krótkometrażowego Leaves – Agnieszką Borową oraz odtwórcą jednej z głównych ról w filmie Felix, Net I Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa- Maciejem Stolarczykiem. 

Projekt ma na celu rozszerzenie świadomości dorobku polskiego kina dla dzieci wśród zagranicznej widowni zarówno dziecięcej jak i nauczycieli, pedagogów i animatorów kultury oraz bezpośrednią promocją za granicą dorobku polskich twórców realizujących artystyczne kino dla dzieci.

Data: 
02.09.2013