1. Czym jest Ale Kino! z piłką?
Film potrafi wydobyć ze sportu to, co w nim najbardziej wartościowe i pociągające, może także przestrzegać przed zjawiskami negatywnymi, wynikającymi na przykład z nadmiernej komercjalizacji czy dopingu. Festiwal Ale Kino! jest jedynym festiwalem filmowym na świecie prowadzącym stałą, bogatą repertuarowo sekcję poświęconą futbolowi. Sekcji Ale Kino! z piłką! towarzyszy nagroda specjalna organizatorów Festiwalu, Piłkarskie Koziołki, przyznawana za wydarzenie w dziedzinie filmu i mediów audiowizualnych zajmujących się futbolem.
Filmy wybrane do Ale Kino! z piłką opisują różne oblicza futbolu oraz skupiające się wokół niego w szczególny sposób postawy, uczucia i emocje ludzi. Pokazują zagrożenia współczesnego sportu, a jednocześnie wyrażają pragnienie, aby był on miejscem dla uczciwej rywalizacji i prawdziwej przyjaźni.
Spotkanie świata piłki i świata filmu we wspólnym projekcie służy dobrze zarówno sportowi jak i kulturze. Wierzymy, że sztuka pomoże zrozumieć młodym kibicom, iż kultura fizyczna nie powinna być oddzielana od duchowej, że gra, sportowe współzawodnictwo powinno iść w parze z podstawowymi wartościami, takimi jak przyjaźń, tolerancja, czy zasada uczciwej rywalizacji.
2. Dlaczego akurat futbol?
Piłka nożna jest to rzecz o wiele ważniejsza niż gonitwa 22 lekko ubranych osób - na całym świecie najczęściej mężczyzn, w USA najczęściej kobiet - po ogromnym trawniku, za skórzaną kulą. Futbolowy przemysł dzisiaj to fabryka pieniędzy dla nielicznych, ale także marzeń dla wielu. Miliony ludzi usiłują poprzez piłkę zaspokoić swoje oczekiwania i pragnienia. O tym opowiadają filmy Ale Kino! z piłką. Napotkamy tu marzenie afrykańskich dzieci o godnym i zdrowym życiu. Marzenie dziewiętnastowiecznego nauczyciela z Prus o szkole opartej na zasadach równości, partnerstwa i koleżeństwa. Marzenie norweskiego jedenastolatka o miłości i wolności od szkolnego prześladowcy. Marzenie młodych Wenezuelczyków o wyrwaniu się ze szponów gangu i slumsów. Marzenie niemieckiego piłkarza zawodowego, aby być kimś więcej niż tylko kopaczem piłki. Marzenie Irakijczyków o wolnym od wojny kraju. Marzenie więźniów obozu jenieckiego o zachowaniu honoru. Czy Państwo uwierzą, wszyscy oni swoje marzenia łączą z piłką nożną! Przecież jednak nie jest ona panaceum na całe zło tego świata. Może nawet odwrotnie, to kolejna wersja opium dla ludu? Ale, jak pokazuje większość przedstawianych filmów, czasami pomaga. A przynajmniej daje nadzieję. (Jerzy Moszkowicz, Dyrektor Festiwalu)
3. Co? Gdzie? Kiedy? Program sekcji Ale Kino! z piłką
Data / Czas trwania: 02-12 09:30 , 4-12 12:00 / 94 min
Miejsce: Multikino 51
Tytuł / Reżyser: Uwierz / David Scheinmann
Grupa wiekowa: od 10 lat
opis filmu:
Fikcyjna historia osadzona w latach 80’ w Manchesterze. Legendarny trener piłkarski Matt Busby zdaje sobie sprawę, że jego życie powoli zmierza ku końcowi. Kiedy przyłapuje na drobnej kradzieży 11- letniego Georgiea, pochodzącego z klasy pracującej, początkowo nie zdaje sobie sprawy, że chłopiec jest niezwykle utalentowanym piłkarzem i kapitanem niesfornej drużyny. Matt, dla którego piłka nożna zawsze była całym życiem i który przeżył katastrofę lotniczą w której zginęło jego ośmiu świetnie zapowiadających się młodych piłkarzy, postanawia wziąć drużynę pod swoją opiekę i dać chłopcom prawdziwą lekcję nie tylko gry w piłkę nożną ale i lekcję życia.
Data / Czas trwania: 03-12 17:00 / 140 min
Miejsce: Kino Pałacowe
Tytuł / Reżyser: Dwie połowy w piekle / Zoltán Fábri
Grupa wiekowa: od 16 lat
opis filmu:
Ostatni gol (inne tytuły: Mecz w piekle, Dwie połowy w piekle; Węgry 1961), film autorstwa Zoltana Fabri, nominowanego do Oscara za Chłopców z Placu Broni (1968), jednego z mistrzów złotej ery kina węgierskiego lat 60., obok m.in. Zoltana Huszarika, Istvana Szabo, Karoly Makka, Miklosa Jancso czy Petera Bacso, z którym zresztą napisał scenariusz tego dzieła. Historia przedstawiona w filmie odwołuje się w luźnej formie do słynnego w czasie II wojny światowej meczu piłki nożnej, rozegranego w Kijowie (1942) między drużyną Luftwaffe a Startem Kijów. W wersji węgierskiej rozgrywa się w 1944 roku między nazistami a węgierskimi jeńcami, którzy zmuszeni do gry przez oprawców wygrywają na stadionie, lecz tracą życie. Odwołując się do podstawowych wartości humanistycznych w realiach okupacji, Fabri tworzy nie tylko przejmujący obraz, ale zarazem pokazuje mniej znane oblicze wojny. Wkrótce jego film znalazł swoje kontynuacje, a właściwie nowe, swobodne wersje, choćby w postaci Najdłuższego jardu Roberta Aldricha czy Ucieczki do zwycięstwa Johna Hustona. Współcześnie (2012) do autentycznych wydarzeń nawiązał rosyjski twórca, Andrij Maliukow, robiąc Mecz.
Data / Czas trwania: 05-12 12:00 , 06-12 09:30 / 91 min
Miejsce: Multikino 51
Tytuł / Reżyser: Piękny horyzont / Stefan Jäger
Grupa wiekowa: od 10 lat
opis filmu:
Historia 12-letniego Admassu, którego największym marzeniem jest aby zostać profesjonalnym piłkarzem. Admassu wierzy, że jeżeli zaprezentuje swoje umiejętności przed ważną osobistością ze świata piłki nożnej, która ma odwiedzić Addis Ababe, otworzą się przed nim drzwi do prawdziwej kariery. Wyrusza więc na pełną przygód wyprawę. Cyniczny Franz, który towarzyszy Admassu, zdaje się być bardziej zainteresowany możliwością zdobycia zysków z zainscenizowanego porwania i ocalenia chłopca, niż pomocą w realizacji jego marzenia. Podczas wspólnej podróży, oboje nauczą się wiele o dawaniu i łamaniu obietnic, a także o tym, że nie zawsze można spełniać swoje marzenia za wszelką cenę.
Data / Czas trwania: 05-12 17:00 / 101 min
Miejsce: Kino Pałacowe
Tytuł / Reżyser: Jak lew / Samuel Collardey
Grupa wiekowa: od 14 lat
opis filmu:
Drugi pełnometrażowy film w dorobku Francuza, nie tylko reżysera, ale także scenarzysty i autora zdjęć filmowych. Historia piętnastolatka z Senegalu, który jak większość jego rówieśników z Czarnej Afryki marzy o grze w piłkę nożną w jednym ze sławnych i bogatych europejskich klubów należy tylko pozornie do charakterystycznych filmów tego typu w rodzaju radosnej Złotej piłki. W rzeczywistości opowiada o pasji zderzonej z twardymi realiami, takimi jak chciwość, oszustwo i rasizm. W ten sposób jego film bliższy jest dokonaniom zaangażowanego społecznie brytyjskiego mistrza – Kena Loacha, i takich dzieł, jak np. Polak potrzebny od zaraz (2007) czy Whisky dla aniołów (2012).
Data / Czas trwania: 08-12 15:00 / 94 min
Miejsce Multikino 51
Tytuł / Reżyser: Uwierz / David Scheinmann
Grupa wiekowa: od 10 lat
Data / Czas trwania: 06-12 19:30 / ok. 80 min
Miejsce Scena wspólna. Teatr Łejery. Centrum Sztuki Dziecka. ul. Brandstaettera 1/ ul. Za Cytadelą
Tytuł / Reżyser: Zwycięski remis / pomysł: Jerzy Moszkowicz, muzyka: Rafał Zapała, realizacja: Łukasz Augustyniak
opis projektu:
Obszerny montaż fragmentów meczu Anglia-Polska na Wembley z muzyką na żywo i studiem meczowym z udziałem komentatorów, artystów, intelektualistów. Wspólnie z gośćmi zastanowimy się nad szeroko rozumianą mitologią polskiego futbolu. Wstęp tylko na zaproszenia (zgłoszenia na szkola@alekino.com)
ZAPRASZAMY!