Festiwal rozpoczęty

1 grudnia, w samo południe w Poznaniu rozpoczął się 31. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Bohaterami gali otwarcia byli Bolek i Lolek, obchodzący w tym roku 50-te urodziny. Uhonorowaliśmy ich Platynowymi Koziołkami, które odebrał Andrzej Orzechowski, prezes Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Zanim widzowie obejrzeli „Wielką podróż Bolka i Lolka” wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których tworzyli pióropusze, maski, inne oryginalne nakrycia głowy oraz laurki dla jubilatów. Mogli również wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie i zobaczyć wystawę fotografii dokumentujących historię Bolka i Lolka. Tuż przed seansem do symbolicznego otwarcia Festiwalu - przecinania wstęgi  w postaci dużej taśmy filmowej zaproszeni zostali: przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Jury Międzynarodowego Martin Strange Hansen, członek Jury Młodych, aktor, Maciej Stolarczyk, współtwórcy Festiwalu sprzed lat Emilia Dominiczak i Roman Szafran, obecni współpracownicy Ale Kino! Paulina i Radek Tomasikowie z dziećmi Zosią i Tymkiem oraz Bolek i Lolek. Po seansie jubilaci poczęstowali widzów tortem.

Po południu w Multikinie 51 odbyły się pierwsze seanse dla dzieci. Najmłodsi obejrzeli "Kacpra i Emmę", ośmiolatki i starsi widzowie wybrali się na  zestawy filmów krótkowmetrażowych oraz "Księżycowego człowieka", po którym mieli okazję do poznania współtwórczyni filmu. Sara Clara Weber, edytorka pracująca przy animacji, opowiedziała o swojej pracy przy jej powstawaniu oraz została zasypana wnikliwymi, a czasem nawet zaskakującymi pytaniami o najróżniejsze szczegóły dotyczące obrazu. O 18.00 i 20.00 odbyły się projekcje dla starszych widzów.

Swoją pracę rozpoczęło większość składów jurorskich, których członkowie już po pierwszych seansach przystąpili do szczegółowego omawiania i oceniania filmów konkursowych.

Przed nami jeszcze siedem dni! Zapraszamy!

Data: 
02.12.2013