Jutro startujemy!

1 grudnia Festiwal Ale Kino! otworzą laureaci tegorocznej nagrody specjalnej – Platynowych Koziołków – Bolek i Lolek, obchodzący w tym roku swoje 50-te urodziny. Uwielbiane przez dzieci urwisy pojawią się na dużym ekranie w filmie "Wielka podróż Bolka i Lolka", a uroczysty seans poprzedzą zabawy i warsztaty skupione tematycznie wokół ich przygód. (CK Zamek, godz. 11.15) 
W pierwszym dniu Festiwalu rozpocznie się walka o Złote Koziołki, Marciny i Marcinki, odbędzie się 9 seansów dla widzów od 5, od 8, od 13 i od 16 lat. W sumie podczas 8 dni Festiwalu zostanie pokazanych niemal 150 filmów z 35 krajów podczas 113 seansów. Będzie to podróż przez różne części świata, gatunki filmowe i tematy. Spotkania z twórcami, którzy pojawią się w Poznaniu na pewno ją wzbogacą. Każdego dnia obok seansów dla dzieci w wieku szkolnym odbędzie się po kilka projekcji filmów dla dojrzalszych kinomanów. To ambitne produkcje, zeszło- lub tegoroczne, ukazujące młodych bohaterów, które usatysfakcjonują również dorosłych, wymagających zwolenników dużego ekranu. 

SEANSE PIERWSZEGO DNIA

W pierwszym dniu Festiwalu w Multikinie 51, przy Królowej Jadwigi odbędą się 4 seanse dla dzieci od 5 i od 8 lat. Niezwykle ciepłym i przyjaznym filmem jest norweski "Kacper i Emma" Arne Lindtner Næss, choć to film aktorski przeznaczony jest dla dzieci już od 5 lat. Emocje związane z pierwszym dniem w przedszkolu, przeżywane przez uroczych bohaterów i ich pluszowych przyjaciół pokazane zostały w nim w przystępny i mądry sposób. (Multikino 51, 01.12.2013/godz.14.00, 08.12.2013/godz. 12.30). 

"Księżycowy człowiek" to rewelacyjna animacja Stephana Schescha, która spodoba się zarówno dzieciom (od 8 lat) jak i dorosłym. Podobna jest ona urokiem, klimatem i mądrością do "Małego Księcia" A. de Saint-Exupery’ego. Najmłodsi będą przeżywać historię baśniowego bohatera, który musi swoją wędrówką przywrócić ład na świecie. Po seansie, który odbędzie się 1 grudnia o godz. 16.00 o powstawaniu filmu i swoim udziale w tworzeniu obrazu opowie widzom gość Festiwalu, edytorka Sarah Clara Weber. 


Księżycowy człowiek


Kolejne propozycje dla widzów 8-letnich i starszych to zestawy krótkometrażowych filmów aktorskich i animowanych z krajów takich jak: Tunezja, Rosja, Łotwa, Francja, Irlandia, Niemcy i Polska. W jednym z dwóch zestawów prezentowanych w pierwszy dzień Festiwalu (Multikino 51, godz. 14.00), obok tytułowego "Bobbiego", który jest pieskiem zabiegającym o przyjaźń chłopca i akceptację jego taty, zobaczyć będzie można ptaszka, którego trapi "Strach przed lataniem", "Dwóch Jasiów i Małgosię", "Mojego dziwnego dziadka" i inne interesujące historie. Kanadyjsko-francuska animacja lalkowa "Jesień jeżyka" otworzy drugi zestaw, w którym pojawią się także obrazy zrealizowane w odmiennych technikach animacji: plastelinowej - "Kot w torbie" oraz komputerowej "Świnki" (Multikino 51, godz. 16.00). Bilety na te seanse można zakupić korzystając ze specjalnej promocji na otwarcie Festwialu. szczegóły

Starsi widzowie Ale Kino! rozpoczną filmem "Ja i ty" Bernardo Bertolucciego, który po niemal dekadzie milczenia zrealizował subtelny film o młodości. Nieoczekiwane pojawienie się w życiu 13-letniego Lorenzo przyrodniej siostry Oliwii, niesie konieczność poszukania odpowiedzi na niewygodne pytania, które demaskują skrywane rodzinne tajemnice. Podobnie jak w filmie "Ja i ty", we francuskich "Kawałkach mnie" Nolwenn Lemesle, również niespodziewanie pojawia się starsza siostra i wprowadza spore zamieszanie w rozpadającej się rodzinie głównej bohaterki Erell. Grana przez znaną z "Życia Adeli" Adele Exarchopoulos dziewczyna szuka swojej życiowej drogi często na oślep, raniąc siebie i innych. (Multikino 51, godz. 18.00)

Późniejsze niedzielne seanse to: kanadyjski film "Blackbird" Jasona Buxtona, którego bohater Sean, trafia do więzienia w wyniku oskarżeń o planowanie masakry w szkole, wysuwanych wobec niego na podstawie dzienników i filmów zamieszczanych w Internecie oraz o lżejszym ciężarze gatunkowym brazylijski "Kumple" Marcelo Galvão, dotykający jednak głęboko skrywanych pragnień tytułowych kumpli czyli trójki nierozłącznych, młodych przyjaciół z zespołem Downa, którzy uciekają z zakładu, by spełnić swoje marzenia. (Multikino 51, godz. 20.00)

Kolejne dni Festiwalu dostarczą wielu wrażeń związanych z projekcjami, wydarzeniami specjalnymi, spotkaniami z gośćmi i typowaniem faworytów...
 
Bądźcie z nami!


Data: 
30.11.2013