Weekend z Ale Kino!

Przed nami finałowe dwa dni Festiwalu i ostatnia szansa, by wybrać się na wartościowe filmy dla małych i dużych widzów. Następna okazja na dobre kino dla młodych w takiej dawce dopiero za rok.

Dla dzieci

Sobota, 7 grudnia dla małych kinomanów zapowiada się niezwykle interesująco. Zobaczyć będzie można pierwszy, premierowo na Festiwalu pokazywany odcinek „Kacperiady” Wojtka Wawszczyka i Kamila Polaka wraz z innymi krótkimi filmami aktorskimi. Kanadyjsko-francuska animacja lalkowa „Jesień jeżyka” otworzy drugi zestaw, w którym pojawią się także obrazy zrealizowane w innych technikach animacji: plastelinowej - „Kot w torbie” oraz komputerowej „Świnki”

Koniecznie trzeba zobaczyć pełnometrażową, przepiękną animację urugwajsko-kolumbijską „AninA” zgłoszoną przez Urugwaj do nominacji do Oscara. Tytuł to zarazem imię bohaterki i palindrom, czyli wyraz tak samo brzmiący przy wypowiadaniu wspak. Stanowi to powód do żartów czynionych przez rówieśników, które prowokują dziewczynkę do bójki. Kara otrzymana za niewłaściwe zachowanie okazuje się być nie lada zagadką i nauką.

Ostatniego dnia Festiwalu, 8-ego grudnia odbędzie się seans „Bolek i Lolek. Tak to się zaczęło”, w którym uczestniczyć mogą dzieci już 5-letnie, a autorzy najpiękniejszych laurek przyniesionych na otwarcie festiwalu nagrodzeni zostaną autentycznymi pamiątkami ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej, w którym powstała seria o bohaterach. W Multikinie 51 wyświetlony zostanie „Kacper i Emma” oraz zestaw od 6 lat „Miejsce na miotle i inne krótkie filmy”, w którym dobrotliwa wiedźma użycza miejsca na swym pojeździe napotkanym postaciom, Lauritz pędzi na rowerze i kilku bohaterów odkrywa dlaczego warto wychodzić z domu. 

„Kacper i Emma” Arne Lindtner Næss, jest niezwykle ciepłym i przyjaznym filmem aktorskim przeznaczonym dla dzieci już od 5 lat. Emocje związane z pierwszym dniem w przedszkolu, przeżywane przez uroczych bohaterów i ich pluszowych przyjaciół pokazane zostały w nim w przystępny i mądry sposób. 

7 grudnia 2013, Multikino 51

godz. 10:00 „Kacperiada i inne krótkie filmy”, od 8 lat. Gość seansu Andreas Morell – reżyser filmu „Lily wspaniała”

godz. 12:30 „AninA” , od 6 lat

7 grudnia 2013, Nowe Kino Pałacowe

godz. 10:00 „Jesień Jeżyka i inne krótkie filmy” ,od 8 lat gość Piotr Łańcucki – reżyser filmu „Świnki”

8 grudnia 2013, Multikino 51

godz. 12:30 „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele”, od 5 lat 

godz. 12:30 „Miejsce na miotle i inne krótkie filmy”, od 6 lat 

8 grudnia 2013, Nowe Kino Pałacowe 

godz. 10:00 „Bolek i Lolek. Tak to się zaczęło”, od 5 lat 

 

Dla prawie nastolatków 

Dzieci 10-cio letnie i nieco starsze rodzice mogą zabrać na norweski film „Twardziele” Christana Lo, którego główny bohater zdopingowany przez nową koleżankę postanawia sprzeciwić się nękającym go szkolnym łobuzom. W tej kategorii wiekowej znalazł się również szwedzki „Eskil i Trinidad” Stephana Apelgrena opowiadający o chłopcu, który ucieka przed presją pójścia w ślady ojca, sławnego hokeisty i odnajduje porozumienie z żyjącą na odludziu starszą kobietą budującą łódź. Trzecia propozycja to piłkarski „Uwierz” Davida Scheinmanna, osadzony w latach 80’ w Manchesterze, gdzie legendarny trener piłkarski Matt Busby postanawia wziąć pod swoje skrzydła drużynę niesfornych, młodych piłkarzy. Reżyserzy wszystkich trzech obrazów gościli w Poznaniu w trakcie Festiwalu.

7 grudnia 2013, Nowe Kino Pałacowe

godz. 12:00 „Twardziele”, od 10 lat 

8 grudnia 2013, Multikino 51

godz. 15:00 „Eskil i Trinidad”, od 10 lat 

godz. 15:00 „Uwierz”, od 10 lat

godz. 17:30 „Wilcze dzieci”, od 12 lat

 

Młodzież i dorośli

Festiwalowe propozycje dla młodzieży i dorosłych często widzowie określają mianem „ciężkich”  lub „trudnych”, lecz na koniec imprezy przygotowane zostały filmy o zdecydowanie lżejszym ciężarze gatunkowym. Holenderska komedia „Utrata niewinność Ewy van End” Michiela ten Horna i brazylijska produkcja „Kumple” Marcelo Galvão, to obrazy wywołujące uśmiech oglądających, dotykają jednak głęboko skrywanych pragnień ludzi w różnym wieku i o różnym statusie społecznym. Członkowie rodziny Ewy van End przechodzą transformacje życiowe, każde na swój sposób w wyniku niby niewinnej wizyty chłopaka z Niemiec, który trafia pod ich dach w ramach wymiany międzyszkolnej. Natomiast tytułowi kumple to troje nierozłącznych, młodych przyjaciół z zespołem Downa, którzy uciekają z zakładu, by spełnić swoje marzenia: Aninha chciałaby wyjść za mąż, Marco latać, a Stallone zobaczyć morze. Ich wędrówka przez bezdroża Brazylii pełna jest niespodzianek i nieoczekiwanych zdarzeń. Śmiech miesza się z gorzką ironią, smutek ze szczęściem. 

Odskocznia od szkolnych problemów bohaterów brytyjskiego „Spike Island” są muzyczne fascynacje. Marzenie o udziale w koncercie swych idoli i kariera własnego zespołu pochłania sporą część filmu, serwując jednocześnie widzom sporą porcję dobrej muzyki.

 

7 grudnia 2013, Multikino 51

godz. 17:00 „Utrata niewinności Ewy Van End”, od 16 lat

godz. 19:30 „Spike Island”, od 16 lat

8 grudnia 2013, Multikino 51

godz. 17:30 „Kumple”, od 16 lat

Data: 
06.12.2013