Verdicts of Ale Kino!

International Jury Award  - full-length film for children

Martin Srtange-Hansen, Michael Harbauer, Mika Anttolainen, Joan Parsons, Willemine van de Wiel, Aneta Ozorek


GOLDEN GOATS for the best full-length film for children

THE ROCKET, dir Kim Mordaunt


GOLDEN GOATS for the best full-length film for young people

IN BLOOM, dir Nana Ekvtimishvili, Simon Groß


International Jury Award – short film

Tonje Hardersen, Hayo Freitag, Katy Kavanaugh, Anita Kwiatkowska-Naqvi

GOLDEN GOATS for the best short film

AS BOYS GROW, dir Charlotte van Otterloo


GOLDEN GOATS for to best short film

FRANEK, dir Bartek Tryzna


Jury ECFA - European Children's Film Association

Michael Harbauer, Mika Anttolainen, Joan Parsons

SHELL, dir Scott Graham


Young Peole’s Jury Award – full-length film

Marta Adamczak, Jakub Borkowicz, Małgorzata Goliszewska, Maciej Stolarczyk, Jakub Skworz

MARCIN for the best full-length film for young people

SHELL, dir Scott Graham


Young Peole’s Jury Award – short film

Barbara Kuligowska, Michalina Musielak, Beata Rakoczy, Maja Rup, Mikołaj Tkacz

MARCIN for the best short film for young people

ANIMALS I KILLED LAST SUMMER  dir Gustav Danielsson


SPECIAL MENTION for short film for young people

ZIEGENORT dir  Tomasz Popakul


Children’s Jury Award – full-length film

Maria Stawicka, Magdalena Dziwisz, Aleksandra Spychała, Anna Bednarek, Bartłomiej Bodak, Maja Górczak, Barbara Jędraszczak

MARCINEK for the best full-length film for children

FELIX, dir Roberta Durrant


SPECIAL MENTION for the full-length film for children  

BEKAS, dir Karzan Kader


Children’s Jury Award – short film

Bartosz Szymański, Dominika Kolanowska, Monika Francik, Marcin Fortuniak, Dagmara Dopierała, Daniel Sutkiewicz, Szymon Ruczyński

MARCINEK for the best short film for children

FRANEK, dir Bartek Tryzna

SPECIAL MENTION for the short film for children

FEAR OF FLYING, dir Conor Finnegan


Award of the Association of Polish Filmmakers for best full-length film for children of outstanding artistic and educational merit

FIDGETY BRAM,  dir Anna van der Heide


Award of the Association of Polish Filmmakers for Best Polish Animated Film of outstanding artistic and educational merit

SIGNUM, dir Witold Giersz


Teacher’s Jury

Karola Agnieszka Glasner, Elżbieta Łukaszyk, Dominika Makówka-Pleta, Anna Matyja-Bielska, Joanna Szwagrzyk

Teacher’s Award for best full-length film for children

MOON MAN, dir Stephan Schesch


SPECIAL MENTION for full-length film for children

FELIX, dir Roberta Durrant



 

Date: 
07.12.2013