AninA

AninA
 • AninA
 • Urugwaj / Kolumbia
  2013
 • 80
  '
 • reżyseria
  Alfredo Soderguit
 • właściciel praw
  Raindogs Cine
 • nośnik
  DCP

STRESZCZENIE

Anina Yatay Salas ma 10 lat i poważne kłopoty. Koledzy ze szkoły przezywają ją „palindromem” z powodu jej imienia i nazwiska. Pewnego dnia Anina wdaje się w bójkę z koleżanką z klasy – Yisel. By zdyscyplinować dziewczynki, dyrektorka szkoły wymyśla niecodzienną karę – wręcza im tajemnicze, zapieczętowane koperty, których przez tydzień nie mogą otworzyć. Prześladowana wizjami najstraszliwszych kar Anina, próbując rozwikłać zawartość koperty, dowiaduje się jednocześnie wiele o sobie i otaczającym ją świecie.

Porady metodyczne

Porady metodyczne

Anina Yatay Salas ma 10 lat i poważne kłopoty. Koledzy w szkole przezywają ją „potrójnym palindromem” z powodu jej imienia i nazwiska, które brzmi tak samo czytane normalnie i wspak. Pewnego dnia Anina wdaje się w bójkę z koleżanką z klasy – Yisel. By zdyscyplinować dziewczynki, dyrektorka szkoły wymyśla niecodzienną karę – wręcza im tajemnicze, zapieczętowane koperty, których przez tydzień nie mogą otworzyć. Zaczyna się tydzień pełen niespodzianek i koszmarnych snów.

Urugwajska animacja w bardzo ciekawej formie oddaje świat najmłodszych dzieci. Przypadkowe zderzenie na przerwie, wytrącona z rąk kanapka i konflikt gotowy. Jakaż typowa szkolna sytuacja! Warto spytać uczniów o ich zdanie na temat „najdziwniejszej kary w historii dziwnych kar”. Dlaczego główną bohaterkę tak męczył zakaz otwierania koperty? Ciekawość to pierwszy stopień do piekła – mówi znane powiedzenie. Czy senne koszmary są tego potwierdzeniem? Przyjaciółka naszej bohaterki, Florencja, namawia ją, by otworzyć kopertę Yisel. Pokusa jest wielka, lecz przy okazji Anina odkrywa ważne informacje o koleżance z klasy. Dlaczego Yisel kupowała w sklepiku na kredyt? Ona nie mogła udobruchać bułeczką rozgniewanego szkolną awanturą ojca, tak jak zrobiła to Anina. Film w bardzo dyskretny i wrażliwy sposób pokazuje problemy i rozterki dzieci. Także ich skrywane marzenia. Co sobie wyobraża Anina, kiedy widzi w autobusie Jonatana? Ich zabawa w berka i małżeńska przysięga wyglądają zabawnie i sympatycznie. Przy okazji tej sceny można pokusić się o wyjaśnienie znaczenia labiryntu, w którym znaleźli się (w wyobraźni Aniny) nasi bohaterowie.

Inny ważny wątek, na który warto zwrócić uwagę, to problem kary za przewinienia. Stare wścibskie sąsiadki przynoszą nauczycielce książkę o wychowywaniu dzieci. Co przedstawiały rysunki w tej książce? Dlaczego Anina broniła kolegę, który spadł z drzewa, przed ukaraniem go? „Kara musi być, inaczej się nie nauczysz” – o tym są przekonane staruchy. Animacja uświadamia widzom, że wychowywać i uczyć właściwych postaw można inaczej. Wspólna praca i obowiązki, np. opieka nad klasową apteczką, lepiej i skuteczniej uczą wzajemnego szacunku niż stanie w kącie lub trzymanie książek na wyciągniętych rękach. Jak zareagowały Anina i Yisel, kiedy zderzyły się w sklepie i zbiły jajka? A przecież incydent ten na szkolnym boisku skończył się zupełnie inaczej…

Seanse

Data, godzina Miejsce
 • pon., 2013-12-02 09:30
 • czw., 2013-12-05 09:30
Multikino 51
 • sob., 2013-12-07 12:30
Multikino 51