Felix

Felix
 • Felix
 • Afryka Południowa
  2012
 • 97
  '
 • reżyseria
  Roberta Durrant
 • właściciel praw
  Penguin Films
 • nośnik
  DCP

STRESZCZENIE

13-letni czarnoskóry Felix świetnie się uczy i zdobywa stypendium w prywatnej elitarnej szkole. Jego matka ciężko pracuje, by zapewnić synowi dobrą edukację. Felix ma jednak własne marzenie – chce zostać saksofonistą jak jego zmarły ojciec. Prosi o pomoc w przygotowaniach do szkolnego koncertu jazzmenów – kolegów ojca. Optymistyczna opowieść o wytrwałości w spełnianiu marzeń, podana z dużą dawką wspaniałej muzyki.

Porady metodyczne

Porady metodyczne

13-letni czarnoskóry Felix świetnie się uczy i zdobywa stypendium w prywatnej elitarnej szkole. Jego matka ciężko pracuje, by zapewnić synowi dobrą edukację. Felix odziedziczył po zmarłym ojcu muzyczny talent i marzy o tym, by zostać saksofonistą. Matka stanowczo sprzeciwia się temu. W pewnym momencie chłopiec musi wybrać: podporządkować się rodzicielce czy spełniać swoje marzenia?

Film prócz prostego i zrozumiałego dla każdego widza problemu wyboru głównego bohatera pokazuje przy okazji realia szkoły w Republice Południowej Afryki. Nie ma tam już apartheidu, ale rasizm jest najpierw w ludzkich głowach, a później w normach prawnych czy obyczajach. Dlaczego Junior, Marshall i Rocky prześladują Felixa? Warto zauważyć, że dyskryminację innych może powodować zarówno kolor skóry jak i status społeczny. Dla naszego bohatera zniszczony plecak to nie tylko upokorzenie, ale też wymierna strata materialna. Matka musi wydać połowę tygodniowego zarobku, by kupić synowi kapelusz do szkoły. Z drugiej strony należy podkreślić, że nie wszyscy zachowują się tak jak prześladowcy Felixa. Ricardo broni go za każdym razem, a Sam Pepys (potomek brytyjskich osadników) pomaga mu napisać wypracowanie o Londynie. Zachowania rasistowskie to tło głównego problemu. Zachowanie trzynastolatka jest w pewien sposób naturalne, wynika z młodego wieku i uzdolnień. Dlaczego więc matka tak ostro protestuje przeciwko temu, by syn został muzykiem? Czego obawia się przede wszystkim? Czy jej racje można zbyć i zbagatelizować? Warto to przeanalizować, aby konflikt oświetlić z rożnych stron i zrozumieć motywacje obojga bohaterów. „Felix” to pogodny film ze szczęśliwym zakończeniem, w którym posłuchać można dużo dobrego jazzu!

Seanse

Data, godzina Miejsce
 • śr., 2013-12-04 12:00
 • pt., 2013-12-06 12:00
Multikino 51