Gabriel

Gabriel
 • Gabriel
 • Polska
  2013
 • 90
  '
 • od 10 lat
 • reżyseria
  Mikołaj Haremski
 • właściciel praw
  Anima-Pol Sp. z o.o.
 • nośnik
  DCP

Porady metodyczne

Porady metodyczne

12-letni Tomek wychowuje się u dziadków. Startuje w zawodach gokartowych, ale nie zależy mu na zwycięstwie. Chłopiec zaprzyjaźnia się z mechanikiem samochodowym Darkiem Raczyńskim, jednak surowy dziadek nie zezwala na tę znajomość. Tomek ucieka z domu w poszukiwaniu ojca. Jego drogi krzyżują się z parą gangsterów, ale zawsze wyplątać się z tarapatów pomaga mu tajemniczy Gabryś. Pojawia się on niespodziewanie obok Tomka, gdy ten ucieka przed kolegami; kiedy jadą ciężarówką; gdy gangsterzy porywają chłopca. Kim jest tajemniczy Gabriel, który potrafi przewidzieć przyszłość i zapobiec groźnemu wypadkowi?

Polski film przygodowy zbudowany jest na kanwie filmu sensacyjnego. W tle rozgrywa się rodzinny dramat Tomka, który postanawia odnaleźć ojca. Całość łączy tajemnicza postać tytułowego bohatera. Kogo uczniowie uznają za głównego bohatera filmu: jego czy Tomka? Ćwiczenia w uzasadnieniu odpowiedzi mogą jednocześnie służyć utrwaleniu takich pojęć jak realizm i fantastyka. Wątek związany z problemami Tomka warto połączyć z rozmową na temat rodziny. Dlaczego dziadek jest tak surowy i apodyktyczny? Rozpacz może prowadzić do niesłusznego obarczania winą nawet najbliższych. Wie o tym babcia, która broni ojca Tomka: „Tylko ty go oskarżasz”. Z drugiej strony widać wyraźnie, że dziadek bardzo kocha swego wnuka, ale w wychowywaniu go popełnia błędy, jak każdy z dorosłych. Kilka spostrzeżeń należy się także drugoplanowej postaci ojca. Dlaczego zniknął po wypadku i zerwał kontakt z synem? Dlaczego chciał wyjechać do Bostonu? Ostatnia scena gokartowego wyścigu, który Tomek tym razem wygrywa, tworzy filmową klamrę. Jej analiza wykaże, co się zmieniło w życiu filmowych bohaterów i dlaczego takie zakończenie nazywamy happy endem. 

Osobne zagadnienie to wątek skretyniałych bandytów. Widzowie nie będą mieli problemów, by wykazać, że dominuje tu konwencja komediowa. Przerysowanie i karykatura mają służyć zabawie, a nie temu, by widza przerazić i ukazać mu mroczną stronę ludzkiej natury. Już napad na jubilera kompromituje „zawodowe” umiejętności sprawców. Kolejne typowe dla filmu sensacyjnego zdarzenia: pościgi, ucieczki, porwanie itd. – służą bardziej rozrywce niż poważniejszej refleksji. Pomagają one przede wszystkim ukazać rolę Gabriela w życiu Tomka, aż do finalnego rozwiązania zagadki, kim jest tytułowa postać.

Seanse

Data, godzina Miejsce
 • pon., 2013-12-02 12:00
 • śr., 2013-12-04 17:00
Multikino 51
 • pt., 2013-12-06 12:00
Kino Pałacowe