Karsten og Petra blir bestevenner

Casper & Emma - Best Friends
 • Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele
 • Norwegia
  2013
 • 74
  '
 • od 5 lat
 • reżyseria
  Arne Lindtner Næss

STRESZCZENIE

Emma za 5 dni kończy 5 lat i marzy o tym, by na urodziny dostać psa. Kacper idzie po raz pierwszy do przedszkola Emmy. Rezolutna dziewczynka pomaga koledze zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Wycieczka całego przedszkola do remizy strażaków kończy się dramatem – znika pani Królik, ulubiona maskotka Emmy! Nazajutrz znowu świeci słońce i urodzinowe przyjęcie kończy się happy endem. Wyjątkowo mądry i udany film dla najmłodszych.

Porady metodyczne

Porady metodyczne

Emma za 5 dni kończy 5 lat i marzy o tym, by na urodziny dostać psa. Kacper po raz pierwszy ma pójść do przedszkola. Boi się, ale może liczyć na pomoc najbliższych. Siostra Siri wie, jak go odszukać pod stołem, a tato dba o to, by pluszak Lew towarzyszył synowi w przedszkolu. Od pierwszych scen widać, że para głównych bohaterów to wyraziste postacie. W klasie uczniowie mogą namalować ich wizerunki i przypisać im cechy charakteru. 

Zebrane słownictwo warto wykorzystać z jednej strony do przypomnienia odpowiednich scen, zachowań bohaterów, na podstawie których przypisujemy im daną cechę, a z drugiej strony do wskazania podobieństw, różnic. Przyjaciele z przedszkola to dzieci sympatyczne, pogodne, koleżeńskie i pracowite. Dzielnie malują łódź dziadka „Bhramaputrę”. Potrafią się zgodnie bawić „w zamek z księżniczką i księciem”, ale zdarza im się też pokłócić w piaskownicy. O co poszło? Z kolei różnice charakterów pokazują, że każdy z nas jest inny, ale wielu spraw możemy się nauczyć, sporo zmienić. Emma to dziewczynka rezolutna, odważna, a Kacper – chłopiec raczej bojaźliwy i ostrożny. Jak zachowywał się pierwszego dnia, zanim znalazł się w przedszkolu? Czego się bał? Może najmłodsi widzowie sięgną pamięcią do własnych przeżyć związanych z początkami w przedszkolu czy zerówce? Tę część rozmowy warto spuentować przypomnieniem sceny z filmu, w której Kacper wybiera się rano po raz drugi do przedszkola. Co mówi do zdumionej rodziny w piżamach? Film bardzo ładnie pokazuje, jak maluchy przełamują własne lęki i zyskują samodzielność. Wycieczka do remizy strażackiej jest kolejną okazją do zdobywania nowych wrażeń i doświadczeń. Kto zdecydował się na jazdę w koszu na strażackim dźwigu? Dlaczego koleżanka Sigrid wrzuciła plecak Emmy do śmietnika? Sensacyjna historia z pluszakiem głównej bohaterki na pewno zainteresuje widzów. Przypominając jej przebieg, warto przypomnieć, co czuła Emma w dniu urodzin. Nazywanie uczuć – smutek, żal po stracie pani Królik, radość z otrzymanej Bassy, niepokój, czy pies odnajdzie zgubę, szczęście, euforia z końcowego rozwiązania – może to być kolejne działanie na zajęciach z uczniami, które będzie wynikało z obejrzanego filmu. Na koniec warto podkreślić ze względów wychowawczych, jak zachowały się Emma i Sigrid w finale animacji. „Kacper i Emma” to wyjątkowo mądry i udany film dla najmłodszych.

Seanse

Data, godzina Miejsce
 • ndz., 2013-12-08 12:30
Multikino 51
 • ndz., 2013-12-01 14:00
 • śr., 2013-12-04 09:30
Multikino 51