Meu pé de laranja Lima

My Sweet Orange Tree
 • Moje drzewko pomarańczowe
 • Brazylia
  2012
 • 99
  '
 • reżyseria
  Marcos Bernstein

STRESZCZENIE

Ekranizacja słynnej powieści J. M. de Vasconcelosa. Historia wrażliwego Zeze, który wyrasta w biedzie, w świecie bez czułości i miłości. Rodzina uważa go za diabelskie nasienie, ale w rzeczywistości sześcioletni pucybut ma złote serce. Kiedy bezrobotny ojciec zabiera mu zapracowane oszczędności, ostrzega groźnie: „ani mi się waż płakać”… Nieoczekiwanie biedny malec otrzymuje wsparcie od Portugi, miejscowego ekscentryka. Chłopiec przeżywa niejedną przykrość i udrękę, ale bogata wyobraźnia pozwala mu pokonać każdy ból, także ścięcie jego drzewka, które chroniło go przed złem tego świata. Wzruszający i mądry film o trudnym dzieciństwie i wspaniałej przyjaźni dziecka i mężczyzny.

Porady metodyczne

Porady metodyczne

Pierwsze, swobodne wypowiedzi uczniów na temat filmu można powoli porządkować, odwołując się do tytułu filmu. Jaką funkcję pełniło w życiu Zeze jego drzewko? Dlaczego chłopiec rozmawiał z nim? Szukanie odpowiedzi na te pytania pozwoli zająć się głównym problemem filmu, losem wrażliwego dziecka z biednej rodziny. Brak pracy degeneruje ludzi, niszczy rodziny. „Twój ojciec miał pracę i cię nie bił” – pada w jednej z pierwszych scen. Co dzieje się później, kiedy ojciec traci pracę? Jest wiele scen świadczących o przemocy w rodzinie. Zeze ściska się z wujkiem Edmundo, Zeze chce zrobić latawiec dla Portugi, Zeze przynosi ojcu rybę i śpiewa piosenkę o biedaku – wszystkie te momenty z życia chłopca wiążą się z biciem. „Dlaczego mnie po prostu nie zabijesz!” – ten krzyk maltretowanego dziecka do popadającego w depresję bezrobotnego ojca oddaje tragizm sytuacji dziecka. Warto uczniom zwrócić uwagę na konsekwencje takiego postępowania. Dlaczego Portuga pilnuje w nocy przejeżdżającego pociągu? Z drugiej strony godna podkreślenia jest mimo chwil załamania niezłomność, wigor i optymizm głównego bohatera. Malec popisuje się wskakując na zderzak samochodu Portugi, mimo że znów dostaje za to lanie. Lubi szkołę i swoją nauczycielkę. Stara się pracować i zarobić na chleb. Przyjaźń z ekscentrycznym Portugą pozwala malcowi uwierzyć w siebie i nie tracić nadziei. Przyjaźń samotnego mężczyzny z samotnym dzieckiem pozwala Zeze przetrwać trudne chwile. Nie dziwi więc trauma, jaką przeżył chłopiec po wypadku na przejeździe kolejowym. Dlaczego Zeze, budząc się z maligny, zamiast ojca widzi Portugę? Czym dla chłopca stało się wieczne pióro, podarowane przez Portugalczyka?

Brazylijski film powstał na podstawie powieści autobiograficznej. W starszych klasach warto poruszyć ten aspekt dzieła i jego filmową realizację. Jaki jest początek filmu? (paczka z książką) W jakim miejscu zaczyna się wspomnienie – historia Zeze? (na cmentarzu przy grobie Portugi) Kim jest pisarz z piórem? Dlaczego na końcu filmu pisarz domalował wąsy na nagrobnym zdjęciu? Warto też na krótko zająć się końcową dedykacją: „M. Valadavesowi, który pokazał mi znaczenie czułości, gdy miałem 6 lat”. „Moje drzewko pomarańczowe” to mądry i wzruszający film o trudnym dzieciństwie i czułości, bez której świat traci sens.

Seanse

Data, godzina Miejsce
 • wt., 2013-12-03 09:30
 • czw., 2013-12-05 12:00
Multikino 51