Nono, Het Zigzag Kind

Nono, The Zigzag Kid
 • Zigzag Kid
 • Holandia, Belgia
  2012
 • 90
  '
 • reżyseria
  Vincent Bal

STRESZCZENIE

Gdy Nono miał rok, zmarła jego matka. Ma tylko jej jedno zdjęcie, lecz  stoi ona tyłem do obiektywu. Ojciec chłopca, najlepszy inspektor policji w kraju, nigdy o niej nie mówi. Wyjazd głównego bohatera pociągiem do wujka zamienia się w sensacyjną podróż po Europie. Chłopiec sam musi rozwikłać mnóstwo zagadek. Akcja zmienia się jak w kalejdoskopie. Nono odnajduje miejsce, w którym zrobiono zdjęcie matki i poznaje rodzinną tajemnicę sprzed lat. Imponujące tempo sensacyjnego filmu dla dzieci z ważnymi problemami dorosłych w tle.

Porady metodyczne

Porady metodyczne

„Zigzag Kid” jest filmem o imponującym tempie i niebywałych zwrotach akcji. Pod względem kompozycji fabuły jest to majstersztyk. Uczniowie musza uważnie śledzić rozwój akcji, aby nie pogubić się i sprawnie połączyć ze sobą wszystkie elementy układanki. O czyim czerwonym szalu opowiadała Gaby chłopcu? Kim okazała się Lola Ciperola dla Nono? Jedną z kluczowych postaci jest Feliks Glick. Postać ta nawiązuje do bogatej tradycji przestępców-dżentelmenów o gołębim sercu, takich jak Arsene Lupin, Robin Hood czy Zorro. Być może uda się zachęcić młodych widzów do czytania książek o przygodach wymienionych bohaterów? Feliks Glick towarzyszy głównemu bohaterowi w jego podróży do przeszłości, by odkrył prawdę o swojej matce. Jest to także jego bolesna podróż, gdyż musi na nowo przeżyć śmierć swojej córki. Rodzinne tabu zostanie odkryte i poznane, sławny inspektor policji rozliczy się i pogodzi z przeszłością, gdyż teraźniejszość czeka. Jego oświadczyny w pociągu na pewno widzowie zapamiętają.

Koniec filmu ujawnia perspektywę narracyjną całości. Nono opowiada swoją historię na swojej bar micwie. Uroczystość symbolicznego wejścia w dorosłość łączy się z motywem poznania prawdy o swoich korzeniach. O romantycznej włamywaczce Zoharze i wspaniałym inspektorze Jacobie, których kiedyś połączyła miłość w kadzi czekolady Luxor… Można zaproponować uczniom, aby zamienili opowieść Nono na kilka kartek z jego pamiętnika (do wyboru, np. „Zatrzymałem dzisiaj pociąg”, „Znalazłem się w Nicei”, „Odnalazłem swoją babcię”, „Jak odeszła moja mama” itd.). Na koniec zagadka: kto podaje napoje na bar micwie? 

Seanse

Data, godzina Miejsce
 • wt., 2013-12-03 09:30
 • czw., 2013-12-05 12:00
Multikino 51